Мартина е изложбен дизайнер и изследовател, работещ за развитието на музеите в България. Тя е част от екипа на Музея на хумора и сатирата в Габрово, а в самостоятелната си практика работи и с други български музеи. През 2020 г. започва докторантско изследване при БАН, с което цели да създаде наръчник с добри практики и стандарти при проектирането на съвременни изложби и вълнуващи музейни разкази.
Как започва денят ти?
В последните четири месеца всеки мой ден започва с усмивки и игра със сина ми – Велизар. След като го приспя, обръщам внимание и на домакински или работни задачи. С малко (и първо) дете има много ежедневни предизвикателства за една жена, но ако тя има подкрепа от близките си, не е невъзможно да намира време за себе си и за нещата, които обича да прави. В моя случай – работата ми.
С какво се занимаваш професионално?
По образование съм интериорен дизайнер, но от шест години насам работя основно с културни и музейни институции в България. В тях има различни задачи, свързани с проектиране на физическата среда, най-често това са изложбените им пространства. Ето защо точното определение на професията ми е изложбен дизайнер. Това е сравнително нова и непопулярна професия у нас, но нуждата от нея е голяма, защото музеите са пазители на културата и историята ни, а от това как тези теми са представени зависи и доколко те ще бъдат интересни за публиката.
А как прекарваш свободното си време?
Свободното ми време е сравнително малко, но най-често го прекарвам с приятели сред природата или пътувайки до други градове. Музеите, разбира се, са задължителни дестинации! Шегуваме се, че Велизар е бебето, което е посетило най-много изложби в България.
Защо избра да живееш в Габрово?
Върнах се в родния ми град Габрово след повече от десет години в чужбина и в София. Тук намерих почти всичко, от което имам нужда – работа, приятелска среда, социален и културен живот. В последствие, пътувайки в други градове, срещнах още много хора на моята възраст, които са направили сходен избор и които работят активно за общностите си. Да живееш в малък град не означава да направиш компромис с мечтите си – напротив – понякога се оказва много по-лесно да ги осъществиш именно на такова място.
С какви трудности се сблъскваш в ежедневието?
Вероятно най-голямото предизвикателство за мен е съчетаването на майчинството с работата ми – научна и професионална. В някои дни успявам да се справя с целите, които съм си поставила, в други – не. И това е напълно нормално. Няма универсална формула за „балансиране“ на професионалния и личния живот. По-скоро вярвам, че родителите трябва да се подкрепят и разбират, както и непрекъснато да се адаптират спрямо нуждите на малкия им човек.
За какво мечтаеш? Какво те вдъхновява?
Вдъхновяват ме хората, които обичат това, което правят и го правят с грижа, желание и усмивка, дори, когато става въпрос за съвсем скромна професия. Мечтая си за повече такива хора!
Какво е за теб доброволчеството?
Вярвам силно, че, за да имаме шанс за по-добро бъдеще, трябва да даваме повече, отколкото получаваме и използваме. Вероятно това е едно добро определение за доброволчеството. Ако отделяме от времето и средствата си, за да подобрим средата и живота на хората около нас, рано или късно това ще има отзвук и в нашия живот.
Как използваш женската си енергия?
Откакто съм майка, преоткривам значението на женската енергия в смисъла й на интуитивна отговорност и грижа за друго същество. Същата отговорност и грижа опитвам да влагам и във всеки нов проект.
Как завършва един твой ден?
Допреди две години денят ми завършваше с хапване на крак и довършване на работни задачи. Откакто заживях със съпруга ми, работата отпадна за сметка на дълги вечери, посещения на събития и изобщо – много повече време прекарано с хората, които обичам.
Тя в Габрово през Декември ще се проведе на 7.12. от 18ч в ресторант "Сопрано".
Всички събития ТЯ в... се организират на доброволен принцип. Можеш да ни подкрепиш да продължим да ги организираме като си купиш книгата "Пътеводител към себе си"
Comments