top of page

Активните жени на Велико Търново: Запознай се с Надежда Максимова

Updated: Dec 30, 2019

ТЯ във Велико Търново​ представя активните жени на Велико Търново и дава възможност на момичета, и жени с различни истории, и в различни професионални сфери да споделят своите преживявания, препятствията, с които са се сблъсквали и успехите, които са постигнали. 


На декемврийското издание на ​ТЯ във Велико Търново​ ви срещаме с Надежда Максимова, писател и изследовател. След като завършва висшето си образование, Надежда решава да пътува. В началото учи и работи в център за бежанци в Норвегия. Следват шест години пътуване и обиколки из други страни, след което Надежда решава да се върне в България, за да работи за “най-близката ѝ, Природата”. След десет години природозащитна дейност в България, днес Надежда живее в Централен Балкан и се занимава с изучаване, и практични експерименти с алелопатия, билколечение, и с древни методи за отглеждане на стопанство. Преди два месеца публикува и първата си книга по тази тема, „Девет цикъла сезони - за градината, билките, животните ...и всичко останало“.


Надежда Максимова, снимка личен архив

С каква мисъл започваш деня си сутрин?

Всяко утро е различно – това е част от богатството на живота, нали? :) Но тези дни,

може би заради наближаването на зимата, кучетата ми придобиха навика да вият при залез и изгрев слънце. Така ,че напоследък мислите ми варират в: „Уау, задобряват!“ или „О, какъв възторжен вой изви Ру“ или „ Баритона на Бьорн е впечатляващ днес“, или „А не, вали, искам да спя още!“


Как започна всичко и как стигна дотук?

А сега! С раждането ми... и ден след ден?

Живота не е като филм или художествено произведение с начало, кулминация и

завършек. Той се случва ден след ден и е пълен с неизброими малки магии,

кулминации, финали и чудеса. И аз гледам да ги изживея пълноценно, така че

предполагам, така се стигна дотук...


Какъв пример искаш да дадеш на хората около себе си?

Хората виждат и възприемат каквото на тях им изнася или им е нужно в момента. Така че хич не се стремя да давам примери. Примерите работят само с децата и то до

време. Но за мен е важно да се стремя да съм най-добрата версия на себе си и да

търся енергията за това. Да съм отворена, да научавам нови неща и гъвкава в

търсенето им. То, непотърсения пример е въздух под налягане... малко като моята история с найлоновите торбички. От години ползвам пазарски торби за многократна употреба. В малкия град всички продавачи и доста от редовните им клиенти ме знаят. Радват ми се, потупват ме по рамото и обсъждат с мен ужасното замърсяване с пластмаса на океани и на гори. Ама не прекратяват личната си консумация. Колкото и положителни стимули да дадеш (колкото и платнени торбички да раздадеш) човек ако не е узрял или заставен, не променя навиците си. Така че, не ми пука за примери. Чистя боклуци, залесявам и не ползвам найлон, защото е моя отговорност! Като мислещ и информиран човек за мен би било срам да продължа да взимам пластмаса за еднократно употреба или да подминавам нейното разложение в гората! Другите са отговорни пред тяхната си съвест... ако не... за това са измислени законите на обществото-да служат като външен морал.


Какви са предизвикателствата, с които се сблъскваш?

Динамиката на живота в планината е толкова различна от обичайния живот в града, че ми е трудно да синтезирам за незапознатите всички чудеса, с които ме засипва

живота. Всеки ден научавам по нещо ново или се срещам с магични проявления на

природата, или се справям с предизвикателства, за които дори и не ми е хрумнало (от смяна на водопроводна и ел-инсталации до лекуване на диви животинки и изоставени кърмачета или разкриване тайните на ново растение).


Как прекарваш свободното си време?

Хубавото на това да живееш като мен, е че всеки миг ти е свободно време и всеки миг е затрупан със задачи. Просто не усещаш работата като работа. Редувам рисуване, танци, йога, разходки и четене на книжки с работа в градината, грижи за животните и къщата, писане на книги и статии, и пътувания - но следвам естествения ритъм на всичко, и накрая усещането е за абсолютна свобода на ежедневието и живота.


Надежда Максимова, снимка личен архив

Какво те вдъхновява?

Всичко което ме заобикаля! Дори нещата, които ме гневят могат да действат

вдъхновяващо. Стремя се да живея живот, който да не потиска или изолира

вдъхновението и свободния избор. Природата и всички нейни елементи са изначалното вдъхновение на всичко - естествено.


Защо в Трявна?

Е, то не точно Трявна, по-скоро тукашния Балкан. Но градчето е едно от най-

симпатичните и чистички места за живот. Но преди двайсетина години, докато живеех още в София и си търсихме дом ми се искаше мястото хем да е централно, хем да е максимално изолирано и сред непокътната природа. Тревненския район си е баш така.


Как насочваш женската енергия в работата си?

Уважавам и много слушам интуицията си. Гледам да съм нежна и да обгрижвам

елементите от природата, които ме заобикалят, а не да се боря с тях или да търся да ги доминирам. Като цяло се научих да не приемам случките от живота като

предизвикателство, а по-скоро като урок и дар.


Какво виждаш зад себе си?

Материал за още 3-4 книги :)



Какво искаш да виждаш повече в бъдеще?

Иска ми се човечеството да успее да еволюира до степен на уважение и възхищение

към всички елементи на природата, нагласа която ще ни позволи да оцелеем като

вид. Това е много „во, кратце“ . Но имаме много работа и възможности пред нас, а

много кратко време и много погрешни пътища, по които може да поемем. Приемам, че

част от моята задача е, не само да живея чисто и така като смятам за правилно, но и да предоставя това познание, и вдъхновение, и на другите около мен. Като начало в

бъдеще искам да виждам по малко консумация и унищожение причинени от моя вид!


Третото издание на ТЯ във Велико Търново ще се проведе на 3-ти декември от 19:00 часа в ТАМ

*Социалният формат 'ТЯ в ...' е създаден в Пловдив от Академия 'Екатерина Каравелова' с цел да вдъхновява и да спомага за сформирането на общности, където всяка жена може да намери подкрепа. Научи повече!

1,470 views0 comments

Comments


bottom of page